Language

Co jest Kolagen

Kolagen – co to takiego?  
 
 
1cojestkolag

Kolagen jest białkiem zwierzęcym, w tym także ludzkim, które jest podstawowym składnikiem budulcowym skóry.

Wewnętrzną strukturę skóry często porównuje się do sprężystego rusztowania lub sieci utkanej z włókien kolagenowych.

Kolagen w tkance łącznej występuje w połączeniu z innymi białkami (elastyną) i mukopolisacharydami (kwasem hialuronowym).

 

Budowa ta znana jako proteoglikan nadaje skórze odpowiednią elastyczność i napięcie, jak również podtrzymuje zewnętrzne warstwy skóry, spełniając równocześnie funkcję łącznika naskórka ze skórą właściwą.

Odpowiada on również utrzymanie na właściwym poziomie nawilżenia skóry. Prawie 75% suchej masy tkanki łącznej składa się z kolagenu, przy czym przeważnie kolagenu rodzaju I i III.

2cojestkolag
3cojestkolag

Kolagen jest makrocząsteczką białkową, utworzoną z trzech łańcuchów polipeptydowych tworzących potrójną helisę. Pojedynczy łańcuch zawiera około 1000 reszt aminokwasowych.

Głównymi aminokwasami są: Prolina, Arginina i Lizyna. Co trzeci aminokwas w łańcuchu stanowi Glicyna. Łańcuchy zawierają również Hydroxyprolinę, która jest charakterystycznym aminokwasem kolagenu warunkującym jego stabilność termiczną.

Dotychczas zidentyfikowano kilkanaście typów kolagenu. Różnią się one rodzajem podjednostek, nieco składem aminokwasowym oraz zdolnością tworzenia określonych włókien.